Onderzoek wijst uit: “40% van jongeren overweegt stamceldonatie bij persoonlijke brief”
Uit onderzoek dat in opdracht van Stichting Matchis is uitgevoerd, blijkt dat 40% van jongeren over stamceldonatie wil nadenken en daarover een besluit neemt wanneer zij door middel van een brief persoonlijk worden aangeschreven.


Page content
Het aantal jonge donoren zal de komende jaren dalen en Matchis roept de overheid en de politiek op om actie te ondernemen.
Onderzoekscijfers onomstotelijk
Toenemende privacyregels, weinig vertrouwen in e-mailberichten en veel andere informatie die jongeren op zich afkrijgen: stuk voor stuk redenen waardoor directe werving van jonge stamceldonoren steeds moeizamer verloopt. In het onderzoek dat door het bureau Flycatcher is uitgevoerd, geven jongeren zelf aan een persoonlijke brief als belangrijkste middel te zien om over het onderwerp na te denken. Bert Elbertse, namens Matchis verantwoordelijk voor de werving van donoren, licht toe: “Voor ons is het percentage van 40% niet alleen verrassend hoog maar ook lastig. We zouden jongeren maar al te graag willen benaderen maar beschikken niet over hun NAW-gegevens.”
‘Vooruitzichten niet rooskleurig’
Het afgelopen decennium is het donorbestand sterk gegroeid waardoor Matchis veel meer patiënten met een stamceldonatie heeft kunnen helpen. Waren dit tien jaar geleden nog zo’n 50 patiënten, afgelopen jaar waren dat er bijna 300. Toch zijn de vooruitzichten niet rooskleurig, stelt Jaap Dijkman, directeur van Matchis. “Het aandeel jongeren in het donorbestand zal de komende jaren fors dalen, en juist die groep van 18-35 jaar is het hardst nodig. We proberen deze zorgelijke trend via wervingscampagnes wel te stoppen. Maar als we eerlijk zijn, wordt dat steeds lastiger. Recent onderzoek van bureau Roland Berger bevestigt het beeld van een forse afname. Ons bestand vergrijst en de aanwas van jongeren is te laag. Dit benadrukt het belang van zo’n persoonlijke brief. We zouden hierover dan ook graag met overheid en politiek in gesprek gaan, zeker omdat jongeren dat zelf aangeven.”

De Week van de Stamceldonor
Tijdens de Week van de Stamceldonor die vandaag start, vraagt Matchis via landelijke acties en campagnes aandacht voor het belang van stamceldonatie. Naast onder andere spotjes op radio en tv draaien er ook campagnes op social media. Ook zullen De Speld, Dumpert en diverse influencers op het belang van de noodzaak ingaan. “Daarnaast ontvangen 170.000 jongeren een mail met de oproep donor te worden”, voegt Elbertse toe. “Deze week wordt er ook een school challenge afgetrapt waarin jongeren worden uitgedaagd zelf hun campagne te ontwikkelen. Ten slotte verschijnt er voor het eerst een magazine waarin wordt stilgestaan bij uiteenlopende onderwerpen over stamceldonatie.”
Kans op genezing
Per jaar krijgen 9.000 mensen in Nederland de diagnose bloedkanker. Voor een deel van deze patiënten is een stamceltransplantatie de enige kans op genezing. Een derde van deze patiënten vindt een geschikte donor binnen de familie. Voor de overige patiënten moet de donorbank van Matchis op zoek in het wereldwijde donorbestand.