Van stamceltransplantatie naar Miss Noord-Holland
Twee jaar geleden zag de toekomst van Aisha (23) er heel anders uit. Wat begon met vermoeidheid en terugkerende infecties, eindigde in een levensreddende stamceltransplantatie. Nu zet ze zich in voor Matchis, onder andere via haar deelname aan de Miss Noord-Holland-verkiezing.
Page content
Een kleine meisjesdroom, abrupt onderbroken
“Als klein meisje droomde ik er al van om ooit mee te doen aan een missverkiezing” vertelt Aisha. “Maar op mijn twintigste kwam mijn leven volledig stil te staan.”
Tijdens haar studentenleven voelde Aisha zich lange tijd extreem moe. Ze had vaak last van verkoudheid en infecties. Zo ook op vakantie in Spanje waar ze in het ziekenhuis was beland door een pfeiffer-infectie. Na bloedonderzoek in het AMC bleek dat ze bloedarmoede had en dat haar witte bloedcellen aan de lage kant waren. Omdat de klachten bleven aanhouden, volgde verder onderzoek, waaronder een beenmergpunctie.
Een beenmergpunctie bracht duidelijkheid. Op twintigjarige leeftijd kreeg Aisha te horen dat ze beenmergkanker had. De diagnose kwam midden in een fase waarin ze net een jaar studeerde, studiepunten haalde en plannen had om op kamers te gaan.
Het laatste redmiddel: een stamceltransplantatie
In december 2023 startte het transplantatietraject. De transplantatie was noodzakelijk om te kunnen overleven.
Ze werd opgenomen in het VUmc in Amsterdam en kreeg in één week zware chemotherapie. Haar weerstand verdween volledig, wat leidde tot ernstige complicaties. Aisha kreeg meerdere infecties, belandde meerdere keren op de intensive care en kreeg te maken met een longschimmelinfectie. Ze lag in deze periode regelmatig in en uit het ziekenhuis.
De overlevingskans was op dat moment slechts enkele procenten.
Na maanden vechten, antibiotica en intensieve zorg verdween de longschimmel langzaam. “Die ging pas na een halfjaar weg.”
Zoektocht naar geschikte donor
Er werd een geschikte donor gevonden. Omdat Aisha half Aziatisch is, was het vinden van een geschikte match extra moeilijk. Uiteindelijk was er geen 100%, maar een 80% match de beste optie.
Dat is omdat er wereldwijd naar verhouding maar heel weinig mensen van gemengde afkomst als stamceldonor geregistreerd staan. De afkomst van donor en patiënt komen vaak overeen. Als een patiënt bijvoorbeeld (deels) Turks is, dan is de kans op een match het grootst met een donor die ook (deels) Turks is. Om deze patiënten te kunnen helpen is het dan ook heel belangrijk dat meer mensen van gemengde afkomst zich registreren als stamceldonor.
Terug naar haar droom: Miss Noord-Holland
Tijdens haar herstel pakte Aisha haar leven stap voor stap weer op. Ze meldde zich aan voor de Miss Noord-Holland-verkiezing.
“Van de 400 aanmeldingen werden 100 meiden uitgenodigd. Uiteindelijk gingen 25 door.” Tijdens de casting werden de kandidaten beoordeeld op presentatie, maatschappelijke betrokkenheid, Engels en een catwalkronde.
“Toen ik hoorde dat ik door was, begon mijn moeder te huilen.”
De finale van Miss Noord-Holland vindt plaats op 8 februari. De winnares stroomt door naar het nationale traject van Miss Nederland.
Haar missie: stamceldonatie zichtbaar maken
Voor Aisha is meedoen aan de verkiezing meer dan een persoonlijke droom. “Ik wil mijn verhaal gebruiken om aandacht te vragen voor stamceldonatie en Matchis. Jonge mensen bereiken, laten zien hoe belangrijk het is.”
Je kan online stemmen op Aisha via de Miss Nederland-website. Per stem van €1,45 gaat 20 procent naar het goede doel. Het goede doel is dit jaar Simavi, een ontwikkelingsorganisatie die zich inzet voor toegang tot schoon drinkwater, toiletten en hygiëne voor vrouwen in Azië en Afrika. Stemmen kan onbeperkt. Stem op Aisha: https://missnederland.nl/product/noord-holland-aisha/